Poloha fakulty

Značnou výhodou naší fakulty je to, že se nachází v samém srdci hlavního města. Její příhodná poloha na východním břehu Vltavy umožňuje výhled mimo jiné na Pražský hrad či na park na Letné. Tato nevšední budova, postavena v letech 1924-1931, ještě i dnes dokáže uchvátit zraky nejen turistů, ale rovněž místních obyvatel. Dle návrhu z počátku 20. století zde měly původně být postaveny identické budovy dvě (druhá se měla nacházet naproti dnešní fakultě, na místě, kde nyní stojí Hotel InterContinental), a to kvůli záměru rozdělit fakultu na část německou a část českou. Tento plán ovšem nikdy nebyl realizován.

Díky poloze fakulty lze poblíž narazit hned na několik nákupních center, restaurací či kaváren. Přímo u fakulty se nachází tramvajová a autobusová zastávka “Právnická fakulta“, 5 minut pěšky od fakulty poté stanice metra A a tramvajová zastávka “Staroměstská“. Pokud máte v průběhu vyučování volno, můžete si jít číst do parku na Letné či obdivovat nedaleké historické památky. Kousek od fakulty se nachází rovněž centrální městská knihovna. Nevýhodou je snad pouze nedostatek parkovacích míst v bezprostředním a blízkém okolí fakulty. Na parkovišti, které se nachází přímo u budovy zpravidla volné parkovací místo nenajdete.

Vnitřní prostory fakulty

Vstupní vestibul

Přístup do fakulty je pouze jeden, a to přímo z náměstí Curieových. Ve všední dny jsou v průběhu semestru vchodové dveře nepřetržitě otevřené. V pozdějších večerních hodinách, o víkendech a prázdninách se dostanete dovnitř pouze pomocí ISIC karty, která slouží jako klíč. Po vstupu a průchodu kolem vrátnice se ocitnete ve vstupním vestibulu. Zde si v šatně zdarma můžete odložit bundu, kabát, a dokonce i tašku či kufr. Kromě šatny naleznete u vstupu také automaty na pití a kávu, které mohou sloužit jako záchrana při pospíchání na brzký ranní seminář.

Atrium neboli “bazén”

Po průchodu vestibulem se dostanete se do hlavního atria, kterému ovšem nikdo z fakulty neřekne jinak než “bazén”. Jde o nejoblíbenější a nejčastější meeting point všech návštěvníků fakulty, do kterého je výhled téměř ze všech pater fakulty. Kromě toho se zde konají všechny možné studentské a spolkové akce – Den spolků, Erasmus week, Taneční večer či Mikulášský svařák. V posledních letech se zde v průběhu listopadu koná část programu Noci fakulty, která s sebou mimo jiné přináší i přednášky od mnoha inspirativních osobností.

Zbytek přízemí

V přízemí budovy naleznete především studijní oddělení, a to dáte-li se hned po cestě ze vstupního vestibulu doprava. Rovněž, pokud se na stejné straně budovy vydáte po schodech dolů, naleznete tam menzu a bufet. Na konci tohoto křídla se pak nachází fakultní knihovna, nabízející studentům širokou škálu literatury potřebné ke studiu. Je strukturovaná do dvou prostorných studijních místností a vstupní haly s několika volně přístupnými počítači. Na zadní straně budovy proti vstupu se nachází fakultní knihkupectví právnické literatury Aleš Čeněk, kde lze nakoupit s 15-20% slevou na ISIC kartu. Hned vedle knihkupectví se poté nachází Coffee Break, který je vedle bufetu druhým místem, kde si na fakultě můžete zakoupit občerstvení. Posledním důležitým bodem v přízemí je pak místnost č. 34, kde Vám obnoví či vyhotoví novou ISIC kartu nebo průkaz UK.

Suterén

V suterénu fakulty se nachází již zmíněná menza, která denně nabízí polévku, dále také výběr z několika hlavních jídel (z toho je vždy alespoň jedno vegetariánské), pití, saláty a dezerty. Pokud byste si i tak nevybrali, tak se hned vedle ní nachází školní bufet, kde si rovněž můžete vybrat z mnoha různých druhů občerstvení. Rovněž je to místo, na kterém si (na jako jediném mimo menzu) můžete dobít ISIC. Na druhé straně budovy se nachází počítačová učebna a také šatny, ve kterých se můžete připravit na tělocvik. Pokud od šaten půjdete ještě o patro níž, narazíte na posilovnu a tělocvičnu, kde probíhá výuka některých kurzů tělesné výchovy, např. pilates, powerjogy nebo třeba core trainingu. Naproti jsou dveře do regeneračního centra, kde je vířivka a solárium, které jsou přístupné i pro fakultní veřejnost.

Nadzemní podlaží

Do horních pater se dostanete po hlavních schodištích vedoucích z “bazénu” nebo po postranním schodišti na levé straně budovy. Studenty nejčastěji vyhledávaným způsobem, jak se dostat do jiných podlaží budovy, je však bezpochyby páternoster. V jednotlivých patrech se nacházejí učebny, kanceláře a sekretariáty kateder – v prvním patře místnosti začínají číslem 100, ve druhém 200, ve třetím 300 a ve čtvrtém 400. Jednotlivé učebny jsou pak číslovány vzestupně do kruhu od pravého předního rohu budovy až do levého předního. Na každém patře se rovněž nacházejí automaty s pitím a kávou. Záchody se nachází vždy v zadní části každého křídla s tím, že pánské a dámské jsou od sebe odděleny.

Pokud jde o jednotlivá patra, v tom prvním se nachází hlavní přednášková místnost č. 100 – největší posluchárna na fakultě s kapacitou asi 400 lidí. Nechcete-li ovšem sedět přímo před přednášejícím, můžete využít také jednoho ze dvou balkonů, na které se dostanete z druhého patra. V tomto patře se rovněž nachází kancelář Common Law Society, a to v místnosti č. 224 v zadní části levého křídla. Téměř vždy se v ní někdo nachází a milerád Vám s čímkoli poradí a pomůže. Ve třetím patře přímo nad “stovkou” je pak “třístovka” – druhá největší posluchárna, která svou stupňovitostí může připomínat amfiteátr. Na konci levého křídla ve třetím patře se nachází IT centrum fakulty. Ve čtvrtém, nejnověji vybudovaném patře, se nacházejí multimediální učebny. Na levé straně budovy ve čtvrtém patře se pak nachází simulovaná soudní síň.

Tipy a triky

Pro orientaci na fakultě jsou rozhodně velmi užitečné internetové stránky fakulty, na které naleznete odkaz zde na webu v sekci Důležité odkazy. Na těchto stránkách naleznete mimo i jiné mapu jednotlivých poschodí, což se může hodit například při hledání místnosti při cestě na zkoušku.

mapa fakulty